Pühapäev, 20. märts, kevadine pööripäev, ehk päev kui lõppeb talv ja algab kevad. Sel päeval on öö ja päev sama pikad – 12 tundi.
Kui päevad lähevad pikemaks on see selgelt märgatav aga mida me tihti ei märka on kevadine väsimus, mis kikivarvukil ja samm-sammu haaval on kavalalt meisse hiilinud.
Märkamatult oleme väsinud, kurnatud, haigustele vastuvõtlikud ning välja ilmunud soe, põski paitav päike annab justkui märku, et oleme tükk aega elanud eluvajaliku energia puuduses.
Usutakse, et kevadine väsimus koosneb mitmest allikast. Näiteks päikesevalguse suurenemisest kui meie keha hakkab tootma melatoniini asemel üha rohkem serotoniini. Ka värskelt lõppenud viirushaiguste hooaeg on oma märgi maha jätnud. Tihti pole ka meie toidulaud talviti nii vitamiinirikas olnud kui meie organism eelistaks.
Kuid mis aitab kevadväsimuse seljatada? Lihtne vastus on, et alustada tuleks elustiilist, liikuda palju värskes õhus ning toituda mitmekülgselt.
Keerulisemalt tähendab see seda, et tuleb jälgida, et tarbitav toit sisaldaks vajalikke vitamiine ja mineraale. Toidulaud sisaldaks piisavalt värskeid puu- ja juurvilju ning ka vahepalad võiks sisaldada võimalikult palju pähkleid, seemneid, smuutisid ning häid rasvhappeid. Eriti hea kui söök oleks ka mahetoodang või vähemalt ökoloogiliselt ning taimekasvatusmürkide vabalt kasvanud. Lisaks on soovituslik tarbida D ja C vitamiine, mille puudus meil tihti talvel tekib. Kõige parem D vitamiini allikas on igapäevane päikesesuplus, kuid kui seda mingil arusaamatul põhjusel teha ei soovi siis on võimalik saada vitamiine ka apteegist. Siin kohal on aga hea alustada testidest, mis näitavad vitamiinide taset kehas, ning apteekrist kes soovitab vajadusel sobiva tugevusega vitamiine.
Lisaks on hea tarbida immuunsüsteemi tugevndavaid pro- ja prebiootikume, mis aitavad meie soolestikul koos mitmekesisema toiduga ka mikrobioomi liigirikkust kasvatada. Siis saab keha kevadisest värskemast toidust toitained paremini kätte. Ka keha hormonaalne tasakaal loksub mitmekesise bakterikooslusega soolestiku puhul kergemini paika.
Kui igapäevaelus koged suurel hulgal vaimset pinget, siis ka B-grupi vitamiine ja magneesiumi, mis toetavad närvisüsteemi ja aitavad unetuse korral.
Mis aga kõige olulisem. Leia tasakaal enda elus. Tervislik tasakaal töö ja puhkuse vahel, kohustuste ja lõõgastumise ning kosutava une ja produktiivse pika päeva vahel. Eestlastena on meil geneetiline soodumus teha rohkem kui vaja ning tihti unustame selle käigus selle mis oluline ning meid rõõmsaks teeb.
Tegus talv on läbi, mine nüüd õue, lase päikesel end paitada ja naudi saabuvat sooja kevadet. ;)