Probiootikumide poole sirutub käsi peamiselt murede korral, mis hõlmavad seedetrakti mikrofloora tasakaalu parandamist, immuunsüsteemi tugevdamist ja seedeprobleemide ravi. Soolestiku tervendamine ja mikrobioomi mitmekesisuse tasakaalustamine tervisele kasulike eeliste otsimisel on muutunud teadliku inimese teadlikuks valikuks. Kuid mis on pre- ja probiootikumid?
Pre- ja probiootikumid
Pre- ja probiootikumid toetavad keha bakterite ja muude mikroorganismide vohamise loomisel ja säilitamisel, mis toetab soolestikku ja soodustab seedimist, aidates edendada kasulikke baktereid - pakkudes toitu ja luues keskkonna, kus mikroorganismid saavad vohada. Teisisõnu, prebiootikumid toidavad probiootikume.
Prebiootikumid on seedumatu kiudaine, mis on eriti toitev heade, kuid mitte halbade bakterite jaoks, toetades organismis looduslikult esinevaid probiootikume.
Probiootikumid on organismile kasulikud elusbakterid, kes aitavad võidelda haiguste vastu ja säilitada soolestiku tervist.
Lühidalt öeldes pakuvad probiootikumid inimestele positiivset kasu tervisele, aidates parandada soolestiku tervist, samas kui prebiootikumid toidavad peamiselt probiootikume, et aidata neil oma tööd teha.
Mida pre- ja probiootikumid endast aga täpsemalt kujutavad?
Prebiootikumid liiguvad läbi mao ja peensoole jämesoolde, kus head bakterid neist toituvad. Neid ei kahjusta ei meie mao happeline keskkond ega seedeensüümid.
Probiootikumid liiguvad läbi mao ja peensoole jämesoolde, kus heade tingimuste korral seavad ennast sisse ja hakkavad paljunema. Kuna probiootikumid on tundlikud hapete ja seedeensüümide suhtes, ei pea mitte kõik sisse võetud bakterid vastu teekonnal jämesoolde. Seetõttu oluline ühedada need kaks, pro- ja prebiootikumid, et viimased ei sureks.
Huvitav on teada, et kiudained - nagu ka prebiootikumid - on osa toidust, mida keha ei saa lagundada. Kuna seedimatu toit liigub läbi soolte, aitavad need säilitada organismil terveid baktereid. Kõhukinnisus, kõrge kolesteroolitase, kõrge veresuhkrutase või kehakaalu tõus võivad olla märgid sellest, et organism ei saa piisavalt kiudaineid. Kiudaineid võiks päevas tarbida keskmiselt 25–30 grammi rohkelt kiudaineid sisaldavat toitu süües.
Pro- ja prebiootikumid toidu ja joogi näol.
Prebiootikume leidub paljudes kiudaineid sisaldavates puuviljades ja köögiviljades nagu näiteks sparglis, küüslaugus, porrulaugus, sibulas artišokis, marjades, banaanides aga ka kartulis.
Olenemata sellest, kas teie toitumine on korrast ära või elate kroonilise haigusega, võib probiootiline toidulisand aidata taastada teie soolestiku optimaalse tervise. Kuid soolearmee üles ehitamiseks on ka teisi viise, näiteks kääritatud toitude söömine! Fermenteeritud jogurt ehk keefir ning hapukapsas ja muud fermenteerittud toidud ning joogid.
Antibiootikumid on ravimid, mis aitavad meie kehal bakterite põhjustatud haigusi tõrjuda. Õige kasutamise korral kõrvaldavad need kiiresti ja tõhusalt haigusetekitaja, muutes tervisliku seisundi juba mõne päevaga paremaks. Kuid kui antibiootikume kasutatakse vääralt selleks mitte ettenähtud terviseprobleemide raviks, ei ole need mitte ainult ebaefektiivsed, vaid võivad kahjustada meie üldist tervist.
Üha suureneva hulga uuringute kohaselt selgub, et mida rohkem tarvitame me antibiootikume bakteriaalsete infektsioonide raviks, seda suuremat resistentsust näitavad antibiootikumide vastu meie organismis toimetavad bakterid. Selle tulemusel hävineb heade bakterite tõhusus meie tervise parandamisel. See tähendab, et ühes halbade bakteritega surevad ka head, kuid halvad saavad selgeks viisi, mil moel antibiootiline aine neid ründab, seega õpivad nad vastu ründama ehk tekib resistentsus.
Antibiootikumide sage tarvitamine võib luua resistentsuse, mille tõttu võib langeda antibiootikumide efektiivsus organismile. Kuna resistensus tekib eelkõige ravi lõpuni tegemata jätmisel on oluline arsti poolt määratud antibiootikumikuur lõpuni tarbida. Mida pikem on antibiootikumi ravikuur, seda rohkem võib see kahjustada organismi immuunsüsteemi. Mõnedel antibiootikumidel võivad olla kõrvaltoimed alates seedeprobleemidest luukahjustuste ning kuni päikesevalguse tundlikkuseni välja.
Kuigi me peame baktereid nähtamatuteks, kubiseb meie keha bakteritest.
Seedetraktis elavad soolestiku bakterid (mida teadlased nimetavad soolestiku mikrobioomiks), keda on meie organismis rohkem kui rakke. Enamik neist on juba eelmainitult head bakterid. Tänu neile ei toimu vaid toidu seedimise protsess vaid nad on kasulikud nii meie füüsilisele kui ka vaimsele tervisele!
Esimese lume tulekuga on oluline meeles pidada, et külmetushaigused on viiruslikud ja antibiootikumid nende puhul ei aita!
Terveid ja tervislikke valikuid,
Black Stuff Eestilt