4 tüüpi toitu soolestiku tervise parendamiseks
Dieet ja soolestiku tervis on väga tihedalt seotud. Töödeldud toiduainete, kõrge rasvasisaldusega toitude ja kõrge rafineeritud suhkru sisaldusega toitude vältimine on oluline terve mikrobioomi säilitamiseks, kuna need toidud võivad soodustada kahjulike bakterite kasvu.
Samuti on olemas toite, mille tarbimine aktiivselt soodustab kasulike bakterite kasvu, aidates kaasa tervise parenemisele. Nende toiduainete hulka kuuluvad:
1. Kiudainerikkad toidud
Uuringud näitavad, et kiudainerikkad toidud avaldavad soolestiku tervisele positiivset mõju. Nende toiduainete hulka kuuluvad:
kaunviljad, nagu mustad oad ja kikerherned
täisteratooted, nagu kaer ja kinoa
köögiviljad, nagu brokkoli ja spargel
pähklid, nagu mandlid ja pistaatsiapähklid
puuviljad, nagu õunad ja virsikud
2. Küüslauk
2019. aastal hiirtega tehtud uuringu kohaselt võib küüslauk suurendada soolestiku mikrobioomi mitmekesisust ja parandada soolestiku tervist.
2018. aasta väiksem uuring, milles osales 49 inimest, leidis samamoodi, et laagerdunud küüslauguekstrakt suurendas kasulike bakterite liigirikkust ja taset soolestikus.
3. Kääritatud toidud
Fermenteeritud toidud on suurepärased probiootikumide allikad, näiteks:
kimchi
hapukapsas
jogurt
keefir
Teadusuuringud näitavad, et nende toitude tarbimine parandab soolestiku mikrobioomi.
4. Kollageeni taset suurendavad toidud
Kollageenirikkad toidud, nagu luuüdist keedetud puljong ja lõhe nahk, võivad olla kasulikud nii üldisele tervisele kui ka soolestiku tervisele.
2021. aasta uuring viitas, et kollageeni sisaldavad toidulisandid võivad hiirte soolestiku mikrobioomile kasu tuua.
Samuti võib proovida oma keha kollageeni tootmist suurendada läbi toitumise. Kollageeni tootmise suurendamiseks võib proovida süüa rohkem järgnevaid toiduaineid:
tsitrusviljad
brokkoli
liha
munad
pähklid
Korduma kippuvad küsimused
Miks on soolestiku mikrobioom inimestel erinev?
Soolestiku mikrobioomi mõjutavad paljud tegurid, sealhulgas:
dieet
keskkond
antibiootikumide kasutamine
stress
uni
geneetika
Kõik need elemendid on erinevatel inimestel erinevad, mõjutades nende soolestiku mikrobioome erineval viisil. Selle erinevuse tulemusel on inimestel ainulaadsed soolestiku mikrobioomid.
Kuidas soolestiku mikrobioom paastule reageerib?
Paastumine näib olevat soolestiku mikrobioomile pigem kasulik, kuigi inimeste peal oleks vaja teha rohkem uuringuid, et seda järeldust kinnitada.
Ühe väikese 2019. aasta uuringu kohaselt, milles osales 16 inimest, oli paastumine seotud kolorektaalset vähki soodustava bakteri madalama tasemega.
Uuringud loomadega näitavad samuti paastumise eeliseid. 2018. aasta puuviljakärbeste uuring näitas, et vahelduv paastumine parandab soolestiku tervist ja pikendab eluiga. Teine 2019. aasta uuring hiirtel näitas, et paastumine soodustas kasulike soolebakterite kasvu ja vähendas põletikku soolestikus.
Kas probiootikumide söömine tegelikult muudab soolestiku mikrobioomi?
Mõned uuringud ei ole leidnud otsest probiootikumide mõju soolestiku mikrobioomile. Siiski näitavad teised uuringud, et probiootikumid võivad oluliselt mõjutada soolestiku mikrobioomi koostist ja positiivselt mõjutada teisi tervise osasid nagu immuunsus.
Kokkuvõte:
Inimese soolestik on keeruline. Hoolimata sellest, et uuringud käivad, näib olevat selge, et soolestiku mikrobioom mõjutab kogu keha tervist. Terve soolestik aitab järgnevaga:
tugevam immuunsüsteem
parem südame tervis
parem aju tervis
paranenud tuju
tervislikum uni
tõhusam seedimine
teatud vähivormide ja autoimmuunhaiguste võimalik ennetamine
Elustiili ja toitumise muutused võivad positiivselt mõjutada mitte ainult soolestiku tervist, vaid ka teie üldist tervist.
Allikas: 17.02.2023 https://www.healthline.com/health/gut-health#-What-is-the-gut-microbiome